Ruta meilutite: životopis a športová kariéra

Litovská plavkyňa Ruta Meilutite je jediným športovcom na svete, ktorý najskôr vyhral olympijské hry pre dospelých a potom sa stal šampiónom mládeže! Okrem toho je v histórii svojej krajiny jedinou víťazkou olympijskej medaily v plávaní. V Litve sa Rue nazýva Zlatá rybka a považuje sa za národného hrdinu. O život a športová kariéra zdieľaj tento článok:.

Životopis

Ruta Meilutite sa narodila v Kaunas, Litva dňa 19.03.1997. V 2001, , keď malo dievča štyri roky, jej matka Ingrid tragicky zomrela pri dopravnej nehode. Potom rutin otec Saulius Meilutis odišiel do Veľkej Británie do mesta Plymouth, kde začal pracovať ako zdravotná sestra.

Dievča a jej dvoch starších bratov Mindaugasa a Margirisa vychovávala v dedine ich Stará mama. Ruta Meilutite začala plávať vo veku piatich rokov, jej prvým trénerom bol Gedrus Martinionis. Budúca šampiónka od raného detstva mala vynikajúcu fyzickú vytrvalosť: sekala palivové drevo so svojimi bratmi, liezla na stromy.

Ruta Meilutite

Keď dievča dovŕšilo dvanásť rokov, otec ju vzal do svojho domu v Plymouthe. Videl talent svojej dcéry ako plavca a dal ju jednému z popredných anglických plaveckých klubov Plymouth Leander. Ruta tréner bol John Rood. Od tej chvíle začala napredovať v plávaní a v roku 2011 už získala dve víťazstvá na európskom Olympijskom festivale mládeže.

Olympijské hry 2012

Na londýnskych hrách bola pätnásťročná Ruta Meilutite debutantkou. Bolo to prvýkrát, čo súťažila na takejto úrovni. A nečakane pre všetkých získala zlatú medailu! Už v predbežnom plávaní v 100-metrovom prsníku mladá plavkyňa prekvapila rozhodcov: stala sa prvou a nastaviť záznam Litva. Nasledovalo víťazstvo v semifinále s Európskym rekordom. V rozhodujúcej horúčave konkurenti tiež nemohli konkurovať Ruta Meilutite: obsadila prvé miesto a stala sa novým národným hrdinom!

Olympijský víťaz

Po OI

Po víťazstve v Londýne bolo dievča uznané ako najlepší športovec krajiny a udelil Rád Za zásluhy o Litvu. . V septembri 2013 sa Ruta stretla s prezidentkou Litvy Daliou Grybauskaite, ktorá jej odovzdala symbolický pohár a pohár medu z vlastného včelína.

Následne plavkyňa niekoľkokrát zlepšila európsky rekord a jej osobné. Na Majstrovstvách sveta v Barcelone v roku 2013 dievča aktualizovalo svetový rekord a získalo dve ocenenia naraz-zlato v 100-metrovom prsníku a striebro v 50-metrovom prsníku.

Zlyhanie v Riu

Po sérii sebavedomých víťazstiev išla Ruta Meilutite na olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro. Devätnásťročný športovec bol považovaný za vodcu litovského národného tímu a prvú nádej národa. Hlava krajiny Dalia Grybauskaite osobne pricestovala do Brazílie, aby sa pozrela na vystúpenie zlatej rybky. Ale tentoraz to neskončilo tak víťazoslávne. Plavec sa ledva prebojoval do finále 100-metrového prsníka a prekonal kedysi víťaznú vzdialenosť s výsledkom o tri sekundy horším ako v roku 2012. V dôsledku toho pýcha národa obsadila iba siedme miesto.

• Rybka

Napriek neúspešnému výkonu nikto nemal zášť voči mladej Rue v Litve. Naopak, podporovali ju fanúšikovia, kolegovia v národnom tíme, hudobníci, blogeri, politici a dokonca aj prezident. Ale tréner športovca John Ruda bol zasiahnutý vlnou kritiky. V dôsledku toho sa mentor a oddelenie museli rozísť. Rood odišiel pracovať do USA a Meilutite sa vrátil z Anglicka do Litvy.

Oživenie

Potom mal plavec prestávku v súťaži. Dokonca sa hovorilo, že uvažuje o tom, že zo športu navždy odíde. Po neúspechu v Riu a do konca roku 2016 Ruta Meilutite nezískala žiadne ocenenia. S novým litovským mentorom trénovala v rodnom Kaunase a neustále pracovala na chybách. A potom vyhrala národný šampionát.

V roku 2017 sa zlatá rybka stala štvrtou na Majstrovstvách sveta a na majstrovstvách Európy v krátkej vode priniesla dve zlaté medaily do prasiatka národného tímu. V roku 2018 na Majstrovstvách Európy v Glasgowe obsadila Ruta druhé miesto v 100-metrovom prsníku. V tom istom roku na Majstrovstvách sveta v krátkom kurze v Hangzhou získala striebro v 50-metrovej pomlčke.

Majsterka Sveta Ruta Meilutite

Odborníci spájajú problémy Meilutitov so zmenou fyziológie a transformáciou z dievčaťa na ženu. Pri prsiach sa často stáva, že dieťa vykazuje fantastické výsledky a potom zmizne do ničoho. Ruta sa však nevzdáva a pokračuje v nových víťazstvách. Teraz plavec nesníva o záznamoch, ale pragmaticky chce dokázať svoju zdatnosť.